Jubileusz 40-lecia Szkoły Podstawowej

2016-10-12

8 października 2016r. w Zespole Szkół w Lanckoronie miała miejsce ważna dla społeczności szkolnej uroczystość : 40 – lecie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego oraz wręczenie sztandaru.
   Uroczystość rozpoczęła się o godz.10.00 mszą św. w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył ks. biskup Jan Szkodoń, a koncelebrowali księża: Jan Bobrek, Kazimierz Moskała, Wiesław Cygan, Stanisław Wciślak, Marek Holota i Wojciech Wylegała.
    Po poświęceniu sztandaru w obecności zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców
Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata przekazał go dyrektorowi szkoły Mirosławowi Gajewskiemu, który z kolei wręczył sztandar reprezentantom młodzieży. Ten podniosły moment odczuł każdy, kto wówczas był w kościele, bo atmosfera towarzysząca celebrze przekazania sztandaru była patetyczna, ale też poruszająca serca.

Po mszy św. poczet sztandarowy rozpoczynający orszak przemaszerował do budynku Zespołu Szkół w Lanckoronie. Król Kazimierz Wielki, założyciel Lanckorony i patron szkoły dumnie spoglądał ze sztandaru na mieszkańców przyglądających się pochodowi. Dumni też są uczniowie, bo ich szkoła jako pierwsza w gminie posiada sztandar.

Dlaczego w Lanckoronie obchodzimy 40 lecie szkoły? Bo właśnie 40 lat temu, podczas inauguracji nowego roku szkolnego 1976/ 1977 została oddana dziatwie uczniowskiej nowa szkoła. „Dzięki ówczesnym wpisom do szkolnej Kroniki i zdjęciom w niej zamieszczonym dzisiaj możemy prześledzić rozwój naszej placówki na przestrzeni dziesiątków lat. Wiele pokoleń zdobyło w murach tego budynku podstawowe wykształcenie, wielu nauczycieli i dyrektorów przekazywało swoją wiedzę młodemu pokoleniu, wiele zdarzeń miało tutaj swoje scenariusze do odegrania...”  Takie słowa można przeczytać w wydaniu specjalnym szkolnej gazety „KRAMIK”,
która ukazała się z okazji jubileuszu. Dalej czytamy: „Dzisiaj, 40 lat po uroczystym przecięciu wstęgi, symbolicznym otwarciu nowej szkoły, tak wygląda budynek Zespołu Szkół w Lanckoronie. Na przestrzeni lat dokonywano różnych remontów, jednak w tym roku szkoła przeszła metamorfozę, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz.

W każdym numerze „KRAMIKA” mamy przyjemność wskazać ludzi przychylnych naszej placówce, ludzi, którzy nam pomagają, wspierają nas...  Najczęściej są to rodzice naszych uczniów, czasem zaprzyjaźnione firmy. W tym numerze szkolnej gazety PRZYJACIELEM Zespołu Szkół
w Lanckoronie ogłaszamy Pana TADEUSZA ŁOPATĘ WÓJTA GMINY LANCKORONA, BARBARĘ MISKĘ SKARBNIKA GMINY oraz RADĘ GMINY. To dzięki ich decyzjom i wsparciu, możemy dziś gościć absolwentów i nauczycieli lanckorońskiej szkoły w pięknym budynku. – czytamy w szkolnej gazecie „KRAMIK”.
    Do takiej wyremontowanej i odnowionej szkoły zawitali 8 października 2016r. absolwenci, zaproszeni na uroczystość goście i gospodarze placówki: dyrekcja, nauczyciele i ich wychowankowie.
Na powitanie usłyszeli kilka utworów muzycznych zaprezentowanych przez Gminną Orkiestrę Dętą.
    Przybyłych powitał dyrektor Mirosław Gajewski. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. Halina Cimer z-ca Małopolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty, Burmistrz Gminy Sułkowice Piotr Pułka , Prezes Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek, wice Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniew Małecki, Zbigniew Fraś radny powiatu wadowickiego, byli dyrektorzy szkoły: Józef Lasek, Jan Ćwiękała, Barbara Smolik, dyrektor Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej Barbara Pająk, Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, dyrektorzy Zespołu Szkół w Izdebniku – Bogusław Żaloudik, w Skawinkach - Anna Gibas oraz Szkoły Podstawowej w Jastrzębi – Małgorzata Chyczyńska. Wśród gościa zasiedli również: Ryszard Frączek – przewodniczący Rady Gminy i radni gminy, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony, Ochotniczej Straży Pożarnej, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Lanckoronie Bożena Kurczab i inni równie mile widziani goście.

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Cóż, widać już było po najmłodszych uczestnikach uroczystości, że się denerwują i niecierpliwią, bo czekała ich bardzo ważna chwila. Pani Halina Cimer w swoim przemówieniu bardzo ciepło zwróciła się do pierwszoklasistów, mówiąc, że są najważniejsi dzisiaj w szkole. Właśnie mieli stać się uczniami, bo minuty dzieliły ich od ślubowania i pasowania na ucznia. Z powagą i z wielkim przeżyciem przeszli przez ten ważny dla nich moment. Ich starsi koledzy urozmaicili program wspaniałą polką i cygańskim tańcem.
Nie obyło się bez upominków dla nowo przyjętej braci.

Jak to zwykle bywa, dalszą częścią uroczystości były spotkania nauczycieli z absolwentami, rozmowy z emerytowanymi nauczycielami, wspomnienia, uśmiechy, radość ze spotkania. Wiele emocji wywołały archiwalne zdjęcia klasowe i indywidualne, kroniki klasowe, kroniki szkolne. Ciekawość wzbudziły też wystawione dokumenty z archiwum: metryki z 1870, księgi protokołów, dokumentacja nauki codziennej z XIX i z przełomu XIX/XX wieku, stare pomoce naukowe i przyrządy dydaktyczne.

Na koniec warto nadmienić, że trwają prace nad historią szkolnictwa w Lanckoronie. Dokumentacja przechowywana w szkolnym archiwum odkrywa dzieje lanckorońskiej szkoły. Już dziś sięgamy do 1870r., już obudziliśmy pamięć o dawnych kierownikach i dyrektorach szkoły. Być może wkrótce będzie okazja do świętowania 140 rocznicy istnienia szkoły w Lanckoronie. A może jeszcze dalej w przeszłość uda nam się zaglądnąć?
                                        J. Bucka

aktualność: Jubileusz 40-lecia Szkoły Podstawowej