Aktualności

VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.

2018-10-15

 

Nasza szkoła już po raz kolejny uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.
Ten wyjątkowy projekt edukacyjny to nie tylko rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie, ale też okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W tegorocznej edycji dyktanda I miejsce w kategorii klas młodszych zajęła Anna Długosz, uczennica klasy VI. Spośród uczniów klas starszych najlepiej dyktando napisała Magdalena Maj - uczennica klasy IIIa gimnazjum.

Wszystkim uczestnikom dyktanda gratulujemy odwagi w zmaganiu się z ortografią języka ojczystego.

Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił, zamieszczamy tekst tegorocznego dyktanda.


          VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”, rok szkolny 2018/2019

                    Tekst dyktanda dla uczniów klas IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

                                                Wygrał Polskę na fortepianie
  Ignacy Jan Paderewski od najmłodszych lat miał dwa marzenia: zostać kimś i zrobić coś dla Polski. Droga do urzeczywistnienia tych pragnień w kraju zniewolonym wówczas przez zaborców była niezwykle trudna.
  Zanim młodzieniec z miedzianozłotą aureolą, jak określano rudą czuprynę Paderewskiego, stał się światowej sławy wirtuozem, musiał wierzyć w swój talent i żmudnie ćwiczyć. Hart ducha i ciężka praca przyniosły mu niebywały sukces. Oklaskiwali go wiedeńczycy, paryżanie i londyńczycy, a Amerykanie wręcz pianistę ubóstwiali.
  Mistrz klawiatury nie zapominał o nieszczęśliwej ojczyźnie. Na pięćsetlecie bitwy pod Grunwaldem „praojcom na chwałę, a braciom na otuchę” ufundował w Krakowie pomnik, na którego odsłonięcie przybyły tłumy Polaków ze wszystkich zaborów. Dokądkolwiek się udawał, z kimkolwiek z ważnych osobistości rozmawiał, niestrudzenie orędował na rzecz niepodległości Polski. Założył w Szwajcarii wraz z Henrykiem Sienkiewiczem Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jednoczył Polonię amerykańską, imponował hojnością. Przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych Wilsona, że powinna istnieć niepodległa Polska z dostępem do morza. W 1918 r. jego przyjazd do Poznania wywołał zwycięskie powstanie wielkopolskie. Józef Piłsudski, próbując zażegnać konflikty wśród polityków, powierzył cieszącemu się wielkim autorytetem w kraju i za granicą artyście urząd premiera. Wraz z Romanem Dmowskim Paderewski uczestniczył w konferencji pokojowej i podpisał traktat wersalski. Ten wybitny mąż stanu mówił: „Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci”.
aktualność: VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.
Ważne ogłoszenia

REKRUTACJA DO SZKÓŁ DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

RODO

 

Środki poprawy efektywności energetycznej.

 
 
Polecane serwisy
logo: Lanckorona
Lanckorona
logo: Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie
Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie
logo: Zespół Szkół w Izdebniku
Zespół Szkół w Izdebniku
logo: Zespół Szkół w Skawinkach
Zespół Szkół w Skawinkach
logo: Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony
Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony
logo: Parafia Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie
Parafia Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie
 
Nasi przyjaciele
 
Poprzednie strony www
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Lanckoronie
34-143 Lanckorona, ul. Szkolna 5
tel./fax 338763590
zswlanckoronie@poczta.onet.pl
Projekt i wykonanie net2me