Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2019-03-01

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Lanckoronie wraz z opiekunkami Barbarą Kowalską i Józefą Bucką 1 marca br.  wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym z okazji Narodowego Dnia  Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które zorganizowane zostało przez IPN w Krakowie w  kinie „Kijów”.
       Na początku spotkania miała miejsce  prelekcja pt. „Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963”  nt. młodzieżowego podziemia niepodległościowego wygłoszona przez dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filipa Musiała i naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr Michała Wenklara. Następnie młodzież obejrzała projekcję fabularyzowanego dokumentu pt. „Kochankowie z lasu”, w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Spotkanie było wspaniałą lekcją historii i dostarczyło nie tylko informacji, ale też mocnych wzruszeń. Film był przejmującym dokumentem świadczącym o bohaterstwie ludzi walczących z komunistycznym reżimem.

aktualność: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

KONKURSY PLASTYCZNE „We wnętrzu morza”oraz „Zawsze zielono, zawsze niebiesko"

REKRUTACJA DO SZKÓŁ DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM I SZKOŁY PODSTAWOWEJ