Odblaskowa szkoła.

2019-10-30

Odblaskowa Szkoła

Dnia 30.10.2019r. zakończyliśmy kolejną X edycję konkursu Odblaskowa Szkoła dniem odblasków i odblaskowym pochodem. Na uroczystym apelu zebrały się wszystkie odblaskowe klasy szkoły podstawowej od I do VIII. Było bardzo kolorowo – odblaskowo, gdyż wszyscy uczniowie zaopatrzeni zostali w odblaskowe kamizelki oraz inne elementy odblaskowe jak zawieszki, opaski.
W tym roku gościliśmy Pana Wójta, który śledząc nasze poczynania odblaskowe również obdarował naszych uczniów odblaskowymi opaskami.

Najpierw najmłodsi mieli okazje podziwiać scenki sytuacyjne o zachowaniu na drodze przygotowane przez starszych kolegów z klas IV – VIII pod bacznym okiem swoich wychowawców. Klasy zachęcały do noszenia odblasków w trakcie drogi do szkoły oraz jazdy na rowerze. Dzięki starszym klasom wiemy jak ważnym jest noszenie odblasków i jakie konsekwencje może powodować ich brak.
Klasa VII zaprezentowała super świecące odblaskowe stroje podczas pokazu mody odblaskowej. W takim ubiorze każdy mógłby się czuć bezpiecznie o zmroku.
Podczas apelu został rozstrzygnięty konkurs na najciekawsze hasło zachęcające do noszenia odblasków w klasach IV-VIII. Zwycięzcami tego konkursu została klasa VII, a w nagrodę każdy z klasy otrzymał opaskę odblaskową oraz wspólny dyplom.

Następnie Pan Dyrektor wraz ze szkolnym koordynatorem akcji panią Barbarą Piwowar wręczyli nagrody zwycięzcom pozostałych konkursów.
 W ramach X edycji małopolskiego konkursu Odblaskowa Szkoła we wrześniu i październiku w naszej szkole organizowane były akcje promujące noszenie odblasków przez dzieci oraz zachęcające do działalności artystycznej uczniów.
Dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „Noś odblaski świeć przykładem”.

Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką, na formacie A3. Trudnego zadania wyboru najciekawszych prac podjęły się panie Monika Nogieć – plastyk, oraz Barbara Piwowar - opiekun akcji w szkole. Przy ocenie prac brano pod uwagę zgodność pracy z tematem oraz ciekawy i wyrazisty sposób jego przedstawienia. Wpłynęło do nas wiele ciekawych prac. Szczególnie aktywni artystycznie okazali się uczniowie klas młodszych:
I miejsce: Zuzanna Trębacz z klasy II oraz Krzysztof Bogdał z klasy Ib
II miejsce: Maja Maj z klasy Ib  oraz Kacper Plichta z klasy VI
III miejsce: Karina Hudzik i Aleksandra Malina z klasy Ib
Wyróżnienia:
Zuzanna Plichta, Nikola Plichta oraz Mikołaj Rozwadowski z klasy Ia
Dariusz Bartosz z klasy Ib
Hubert Bogdał i Sabina Folatko z klasy II
Prace uczniów można podziwiać w naszej szkolnej odblaskowej galerii.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami.

Nie mogłoby być Odblaskowej Szkoły bez konkursu z wiedzy o ruchu drogowym.
Poziom wiedzy o przepisach drogowych w klasach IV – VIII sprawdzał Pan Dyrektor Mirosław Gajewski.
Wyniki „drogowych” zmagań, czyli konkursu wiedzy o ruchu drogowym przedstawiają się następująco:
W klasie IV największą liczbę punktów z testu wiedzy o ruchu drogowym zdobył Krystian Paluchowski. W klasie V najlepszą wiedzą o ruchu drogowym wykazała się Karolina Achrem-Achremowicz. W klasie VI najlepszy wynik uzyskał Bartłomiej Kocemba. Zwycięzcami konkursu wiedzy o ruchu drogowym w klasie VIIa zostali Dominika Koźbiał i Amelia Gibas a w VIIp Nikola Książek. W klasie VIIIa zwycięzcami zostali Kacper Studnicki oraz Arkadiusz Skupień a w klasie VIIIp Marcin Pępek.
Zwycięscy otrzymali piękne dyplomy, puzzle oraz przybory szkolne. Nagrody zostały ufundowane przez  Spółdzielnię Uczniowską „Sklepuś” oraz Radę Rodziców, którym bardzo dziękujemy.
Aby także nasze otoczenie przypominało nam o trwającej w naszej szkole  odblaskowej akcji
przyozdobione w odblaski zostały również szkolne gazetki. I tak zabłyszczały kamizelki i inne odblaskowe gadżety w naszych klasach i na korytarzach, które się do nas uśmiechają i o bezpieczeństwie na drodze przypominają;)

Aby sprawdzić czy uczniowie sumiennie noszą elementy odblaskowe została przeprowadzona odblaskowa kontrola. Wytypowani uczniowie z samego rana pełnili straż w szkolnej szatni i sprawdzali kto nosi odblaski. Kontrola wypadła pomyślnie a uczniowie zostali nagrodzeni słodkościami.

Aby promować idee konkursu Odblaskowa Szkoła lokalnie, artykuły o działaniach podjętych w naszej szkole zostały zamieszczone na poniższych stronach internetowych:
•    Szkoła Podstawowa w Lanckoronie: www.szkola.lanckorona.net
•    Urząd Gminy w Lanckoronie: http://lanckorona.pl
•    Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie: http://gok.lanckorona.pl
•    Parafia Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie: www.parafia.lanckorona.pl
•    Oficjalna strona Izdebnika: izdebnik.info
•    Szkółka Piłkarska BOREK z Krakowa: http://szkolkaborek.pl
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie: https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Lanckoronie
•    Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony: www.tpl.lanckorona.pl

Po części oficjalnej i wręczeniu nagród uczniowie zebrali się przed szkołą by formować szyk. Z kolorowymi odblaskowymi transparentami oraz instrumentami, w odblaskowych strojach wyruszyliśmy w pochodzie ulicami Lanckorony. Uczniowie wykrzykiwali odblaskowe sloganki-rymowanki promując noszenie odblasków  - kolorowych pasków. Było odblaskowo, głośno i wesoło.
W tym słonecznym odblaskowym dniu uczniowie świecili przykładem i kolejny raz pokazali że szkoła w Lanckoronie odblaski ma i o bezpieczeństwo na drodze dba!

aktualność: Odblaskowa szkoła.