Międzynarodowy Dzień Pi.

2018-03-15

14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pi.
Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3.14, czyli zaokrąglenie liczby π do dwóch miejsc po przecinku.
W Europie inaczej zapisujemy daty, dlatego europejska wersja święta (Dzień Aproksymacji Pi) obchodzony jest tu 22 lipca (22/7=~3,1428).
Liczbę Pi określamy jako stosunek długości okręgu do jego średnicy. Jest to wielkość stała i wynosi w przybliżeniu
Używany dzisiaj symbol π  wprowadzony został dopiero w 1706 roku przez Wiliama Jonesa, a spopularyzował go Leonhard Euler
używając tego zapisu w dziale Analiza. Swą nazwę zawdzięcza
pierwszej literze greckiego słowa „perimetron” oznaczającego „obwód”.
31 grudnia 2009, Fabrice Bellard- obliczył matematyczną stałą π z dokładnością do prawie 2,7 biliona miejsc po przecinku . To wynik dokładniejszy od poprzedniego rekordu o blisko 123 miliardy cyfr.
3 sierpnia 2010, Alexander J. Yee i Shigeru Kondo- ukończyli obliczenia liczby π z dokładnością do          5 000 000 000 000 cyfr po przecinku. Obliczenia wykonywali na domowym komputerze stacjonarnym, trwały one 90 dni. Skompresowany wynik zajął 2,7 TB miejsca na dysku! Gdybyśmy każdej sekundy recytowali jedną cyfrę, dokładne przeczytanie znanej nam teraz liczby Pi zajełoby nam aż 85 tys. lat.
Fascynacja liczbą π oraz chęć bicia rekordów zachęca niektórych do prób zapamiętania jak największej ilości cyfr wchodzących w jej skład.
14 marca 2004 roku Daniel Tammet (chory na autyzm) wyrecytował z pamięci 22514 cyfr rozwinięcia liczby π.
Obecny Światowy Rekord Guinnesa to 67890 cyfr. Lu Chao z Chin recytował je 24 godziny i 4 minuty.

aktualność:  Międzynarodowy Dzień Pi.