Logo: Szkoła Podstawowa w LanckoronieSzkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Lanckoronie
Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Lanckoronie

Aktualności

"Po polsku o historii" - Dyktando Niepodległościowe.

2017-10-10

 

Nasza szkoła już 10 października uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w V Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.
Ten wyjątkowy projekt edukacyjny to nie tylko rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie, ale też okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W tegorocznej edycji dyktanda I miejsce w kategorii szkoły podstawowej zajął po raz kolejny Arkadiusz Skupień, uczeń klasy VI. Spośród uczniów gimnazjum najlepiej dyktando napisała Weronika Matuła uczennica klasy IIa.

Poniżej zamieszczamy również listę tych, którzy doskonalą swój język ojczysty.
Wszystkim uczestnikom dyktanda gratulujemy.

Cieślik

Kacper

Mikołajek

Zuzanna

Florek

Szymon

Gaweł

Maciej





Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił, zamieszczamy teksty tegorocznych dyktand.

V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”,
                                            rok szkolny 2017/2018

          Tekst dyktanda dla uczniów SZKOŁY PODSTAWOWEJ
               
                           Nauka – pożądany obowiązek
Stworzenie systemu powszechnej edukacji stanowiło nie lada wyzwanie dla odradzającej się w 1918 roku Polski. Wciąż piętrzyły się trudności. Ustrój przejętego po zaborcach szkolnictwa był zróżnicowany, a odsetek analfabetów w społeczeństwie – zatrważająco wysoki. Mniejszości narodowe chciały się uczyć własnych języków. Brakowało nauczycieli i szkolnych budynków.
Zwierzchnictwo nad szkołami w II Rzeczpospolitej sprawowało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W konstytucji marcowej z 1921 roku zapisano, że nauka jest bezpłatna i obowiązkowa. Programy szkolne wprowadzały wiadomości o państwie polskim, jego historii, geografii oraz kulturze. Jędrzejewiczowska reforma edukacji ustanawiała jednolitą strukturę szkolnictwa: szkoły powszechne, gimnazja, licea i szkoły zawodowe. Prężnie działały uniwersytety.
Nauczyciele dbali o wychowanie uczniów: rozbudzali poczucie honoru i narodowej dumy, kształtowali gotowość do służby innym, solidność i pracowitość. Nierzadko wśród pedagogów byli naprawdę wybitni. Warto by wymienić co najmniej trzech: Janusza Korczaka – niezrównanego rzecznika praw dzieci, Aleksandra Kamińskiego – krzewiciela harcerskich idei i Mariana Falskiego – autora słynnego „Elementarza”.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Niemcy zlikwidowali szkolnictwo średnie i wyższe. Dla okupanta Polacy mieli być tylko siłą roboczą. Nie zważając na represje hitlerowców, tysiące uczniów, studentów i nauczycieli zbierało się na tajnych kompletach. Tajne nauczanie stanowi chlubną kartę naszych dziejów.
Także dziś doskonalenie charakteru i poszerzanie swoich horyzontów pozostaje obowiązkiem uczniów. Przynosi również korzyści, bo pozwala urzeczywistniać marzenia.

     Tekst dyktanda dla uczniów dotychczasowych GIMNAZJÓW

                               Rocznicowe co nieco
Przygotowując się do bieżącej edycji Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego, na pewno zastanawialiście się, jakie trudne wyrazy należałoby zapamiętać. Niemalże pięcioletnia tradycja tego konkursu każe nam spojrzeć wstecz i zacytować niebłahe pułapki ortograficzne np. „teutońska horda barbarzyńców” czy „żarty utożsamiane na ogół z krotochwilą”.
Nie od rzeczy byłoby także powtórzyć treści szczególnie ważkie dla kształtowania tożsamości narodowej. Po pierwsze – trzeba by przybliżyć sobie sylwetki bohaterów historii Polski, takich jak: Władysław Anders, Antoni Stawarz, Józef Haller czy ludzi bądź co bądź ważnych dla kultury, jak choćby Karol Estreicher albo kardynał Adam Sapieha. Po wtóre – przywołać te wydarzenia, które okazały się brzemienne w skutkach dla dziejów Rzeczypospolitej. A były to przede wszystkim działania antycarskiego rewolucjonisty i przywódcy Legionów – Józefa Piłsudskiego, któremu Rada Regencyjna w listopadzie 1918 roku powierzyła zwierzchnictwo nad wojskiem polskim. Nie mniej ważne było rozbrojenie austro-węgierskich żołnierzy i przejęcie odwachu przy Wieży Ratuszowej, dzięki czemu Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii. Niestety, wkrótce przyszło nam utracić świeżo zdobytą niepodległość i znaleźć się w cieniu swastyki. Toteż Polskie Państwo Podziemne pod auspicjami Rządu RP na uchodźstwie utworzyło prężnie działające oddziały Armii Krajowej. Żołnierze AK wraz z młodzieżą zrzeszoną w Szarych Szeregach podejmowali różne działania z myślą o wolnej Polsce. Ich heroiczną postawę oraz gehennę warszawiaków możemy zobaczyć m.in. w filmie Jana Komasy „Powstanie Warszawskie” powstałym z archiwaliów. Natomiast o najsłynniejszej bitwie 2.Korpusu Polskiego, która rozegrała się nieopodal Rzymu u stóp klasztoru Benedyktynów, możemy przeczytać w reportażu Melchiora Wańkowicza pt. „Szkice spod Monte Cassino”.
Jak widać, ucząc się ortografii, odkrywamy karty historii.




Ważne ogłoszenia

Dodatkowe dni wolne w roku szkolnym 2024/2025

 

Standardy ochrony małoletnich.

 

Opłaty za wyżywienie - grudzień 2024

 

Są chwile i ludzie, których się nie zapomina".

 

Szkoła pamięta 2023

 

Laboratoria przyszłości

 

1% na szkołę Twojego dziecka.

 

PODZIĘKOWANIA DLA FUNDACJI "ORLEN - DAR SERCA"

 

Opieka zdrowotna nad uczniami.

 

RODO

 
 
Polecane serwisy
logo: Kuratorium Oświaty w Krakowie
Kuratorium Oświaty w Krakowie
logo: Centralna Komisja Egzaminacyjna
Centralna Komisja Egzaminacyjna
logo: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
logo: BIP
BIP
logo: Lanckorona
Lanckorona
logo: Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie
Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie
logo: Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony
Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony
 
Nasi przyjaciele
 
Poprzednie strony www
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Lanckoronie
34-143 Lanckorona, ul. Szkolna 5
tel./fax 338763590
zswlanckoronie@poczta.onet.pl
Projekt i wykonanie net2me