Młodzi Ambasadorowie

2017-05-20

W dniach 9 – 15 maja 2017 roku grupa naszych uczniów: Kacper Cieślik, Szymon Florek i Weronika Matuła wraz z ich rówieśnikami z innych szkół na terenie Gminy Lanckorona uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w miejscowości (gminie) Haarlemmerliede in Spaarnwoude w Holandii, która jest miastem partnerskim naszej gminy. Podczas wyjazdu uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli Wojciecha Ćwiękały, Mirosława Gajewskiego oraz Kingi Łuczak.

W wymianie wzięli udział laureaci konkursu „Młodzi Ambasadorowie” pod patronatem Wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopaty. W konkursie młodzież wykazała się znajomością języka angielskiego oraz sprawnością sportową, a także przygotowała prezentacje na tematy związane z Gminą Lanckorona.

Podczas pobytu uczniowie mieszkali w Fort Penningsveer, położonym w malowniczym otoczeniu byłym forcie armii holenderskiej.

W dniu 11 maja 2017 zastępca Mayora Raymond van Haeften przyjął naszych uczniów w Sali Rady Ratusza w Haarlemmerliede, gdzie wymieniono się drobnymi upominkami i wykonano zdjęcia na tle polskiej flagi która zawisła przed Ratuszem specjalnie z okazji tej wizyty.
Kolejnym etapem wizyty były odwiedziny dwóch holenderskich szkół: Franciscusschool w Haarlemmerliede oraz  St. Adalbertusschool w Spaarndam. Nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować tam przygotowane wcześniej w ramach konkursu prezentacje, a także spędzić czas z ich holenderskimi rówieśnikami na wspólnych grach i zabawach.
Kolejnym wydarzeniem było spędzenie czasu na plaży nad Morzem Północnym, gdzie atrakcje zapewniła młodzież z klubu Don Bosco.
Do jednej z największych atrakcji wyjazdu można zaliczyć odwiedzenie Amsterdamu. Uczniowie zwiedzili słynne Rijkmuseum oraz mieli okazję pospacerować po ulicach, podziwiając najważniejsze zabytki miasta. Pobyt w stolicy Holandi uczniowie zakończyli rejsem statkiem wycieczkowym po amsterdamskich kanałach.
W ostatnim dniu pobytu w miejscowości Haarlem zoragnizowano grę terenową, podczas której nasi uczniowie musieli odnaleźć drogę podążając za wskazówkami oraz wykonać zadania przygotowane przez Holendrów. Dodatkowo zwiedzono także muzeum Teylersa, w którym uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych.

W ciągu tych kilku dni nasi uczniowie poznali zwyczaje holenderskie, a także nawiązali nowe znajomości. Na pochwałę zasługuje fakt że nasza młodzież podczas pobytu w Holandii wykazała się świetną znajomością języka angielskiego, ale również doskonałą umiejętnością nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, co zostało docenione przez towarzyszących im opiekunów, jak również przez Holendrów którzy gościli naszych reprezentantów.

aktualność: Młodzi Ambasadorowie

Projekt ”Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II”

Projekt edukacyjny LEPSZA SZKOŁA

ZAPISY DZIECI NA ŚWIETLICĘ SZKOLNĄ NA ROK SZKOLNY 2017/2018