Posłuchaj, spójrz, dotknij!

Smak, węch, dotyk, słuch, wzrok – bez nich nasze życie byłoby bardzo trudne. Zapewne jednak wiesz, że nie wszyscy ludzie mogą używać tych pięciu zmysłów. Osoby niewidome lub niesłyszące opierają się na przykład jedynie na czterech z nich. Dzięki zaproponowanym dziś zabawom dowiesz się nie tylko, jak rozwinięte są Twoje zmysły, ale lepiej zrozumiesz ludzi, którzy są ich pozbawieni.

1. Posmakuj i zgadnij

Ta z pozoru prosta zabawa jest sporym wyzwaniem nawet dla zawodowych kucharzy. Prowadzący przygotowuje kilka produktów. Zadaniem uczestników jest ich smakowanie z zawiązanymi oczami, a następnie podawanie prawidłowych nazw. Należy pamiętać, aby zgadujący i pozostali uczestnicy znajdowali się w osobnych pomieszczeniach. Zawodnicy nie mogą bowiem widzieć jedzenia, ani słyszeć udzielanych odpowiedzi. Wygrywa osoba, której udało się rozpoznać najwięcej produktów.

2. Powiedz, co tak pachnie!

Gra bardzo podobna jest do poprzedniej; tym razem angażuje jednak zmysł powonienia.  Uczestnicy z zasłoniętymi oczami wąchają przygotowane wcześniej przez prowadzącego produkty, a następnie odgadują ich nazwy. Zwycięża zawodnik, który udzielił najwięcej prawidłowych odpowiedzi.

3. Tajemnicza skrzynka

Do przygotowania tej zabawy potrzebne jest pudełko kartonowe. Poproś kogoś dorosłego, żeby wyciął w nim dziurę takiej wielkości, aby zmieściły się tam dłonie. Karton można ozdobić kolorowym papierem lub pisakami. Zadaniem prowadzącego jest przygotowanie różnych przedmiotów i umieszczenie ich w pudle. Uczestnicy kolejno wkładają ręce do dziury (bez podglądania!) i próbują odgadnąć, co znajduje się w środku. Wygrywa ten, kto rozpozna najwięcej przedmiotów.

4. Memory słuchowe

Memory słuchowe to niełatwa gra, ale jesteśmy pewne, że przy odrobinie ćwiczeń nie będzie sprawiać Ci większych problemów. Do pudełeczek po kinder niespodziankach lub innych nieprzeźroczystych opakowań należy wsypać różne przedmioty, produkty, ziarna np. fasolę, ryż, groch itp.  Każda para jajek powinna mieć taką samą zawartość. Zadaniem uczestników jest odszukanie właściwych par poprzez potrząsanie pojemnikami i nasłuchiwanie dźwięków, jakie one wydają.

5. Spójrz i zapamiętaj

Naszą ostatnią propozycją jest gra, która nie tylko rozwija spostrzegawczość, ale również pamięć. Biorą w niej udział co najmniej dwie osoby. Do jej przygotowania potrzebne są dowolne ilustracje lub zdjęcia – z podręczników, baśni, czasopism itp. Każdy gracz wybiera kilka obrazków dla swojego przeciwnika i układa do nich pytania (liczba obrazków i pytań ustalana jest przez zawodników na początku zabawy), zapisując je na kartce. Pierwszy gracz pokazuje swojemu rywalowi obrazek. Ten przygląda mu się 1 minutę, próbując zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Po upływie czasu odpowiada na pytania przeciwnika. Każda prawidłowa odpowiedź warta jest 1 punkt. Następnie gracze się zamieniają. Teraz drugi zawodnik patrzy na obrazek przygotowany przez rywala, a następnie udziela odpowiedzi na jego pytania. Kiedy zawodnikom skończą się obrazki następuje podliczenie punktów. Wygrywa osoba, która uzyskała ich najwięcej.

Są chwile i ludzie, których się nie zapomina".

Opłaty za wyżywienie - czerwiec