Logo: Szkoła Podstawowa w LanckoronieSzkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Lanckoronie
Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Lanckoronie

Ścieżki wyboru szkoły po klasie ósmej.

Drodzy Ósmoklasiści!

Niedługo przed Wami egzaminy, a co za tym idzie wybór dalszej ścieżki edukacji. W zależności od tego jakie macie ambicje i gdzie chcecie się kształcić dalej, będzie zależała Wasza przyszłość. Poniżej dostarczę Wam pewnych informacji, które mogą Wam ułatwić podjęcie decyzji, bądź nakierować na jej zmianę. Pewnie większość z Was już ma wizję swojej przyszłości, gdzie widzi się za 5 – 10 lat, ale na pewno są takie osoby, które jeszcze nie są pewne kim chcą jeszcze zostać.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, masz do wyboru:
•    4-letnie liceum ogólnokształcące
•    5-letnie technikum
•    3-letnią szkołę branżową I stopnia

* Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po
ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, możesz kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym sam zawodzie.
* Liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Jeśli je otrzymasz, możesz kontynuować naukę na studiach. Bez matury będziesz mógł kontynuować naukę jedynie w szkole policealnej.

Przypominamy: po ukończeniu liceum zdobędziesz wykształcenie
średnie ogólne. Dzięki technikum możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów). Szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

1.    Potrzeba czasu
Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu. Dopiero potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną.

2.    Temperament i charakter

Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter. Jeśli wolisz być  w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.
 
3.    Samodzielna decyzja
Nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców. To nie oni ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć w tej szkole.
 
4.    Stan zdrowia

Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia. Np. specjalność wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.
 
5.    Aspiracje
No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje. Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach! Studia nie są dla wszystkich, w dzisiejszych czasach dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków.
To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do własnego rozwoju to dobry sposób na sukces zawodowy.
 
6.    Plany na przyszłość

Zastanów się, czy masz już określone plany na przyszłość. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. weterynarz, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące. Tam skupisz się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.
 
7.    Zainteresowania
Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania. Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej.

Poniżej przesyłam Wam linki do różnych stron, w których możecie poczytać o różnych zawodach, prognozach na przyszłość. Dodatkowo link o wszystkich zawodach – jaki jest stopień ich trudności, a także co jest wymagane.

Za jakiś czas prześlę informacje dotyczące rekrutacji na rok 2021/2022, a także oferty rekrutacyjne szkół na naszym terenie.

Owocnej nauki i trafnych wyborów ! W razie pytań/wątpliwości możecie w każdej chwili napisać. Chętnie Wam doradzę i w miarę możliwości pomogę.

„Jeśli człowiek zamknie bogactwo we własnej głowie,
nikt mu go nie może odebrać.
Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski."
                                                                      (Benjamin Franklin)

Pedagog szkolny Figuła Patrycja