Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2017-09-22

Przygotowujemy się do ŚDTM!

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day)
to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. 29 września 2017 roku szkoły z różnych stron świata będą uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Jaki jest cel akcji?

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Na czym polega?

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywa się pod opieką osoby dorosłej, która czuwa nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

Wiele emocji wywołują egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie-egzaminatorzy wychodzą na ulice, do sklepów, parków i przepytują przypadkowych przechodniów. Towarzyszą im kolorowe transparenty, balony i wiele innych pomysłowych dekoracji. Patrol musi być widoczny!

Pamiętajmy jednak, że przygotowanie do ŚDTM trwają kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowują plakaty, rekwizyty, ozdabiają szkołę tematycznymi dekoracjami.

Nauczyciele koordynujący ŚDTM w szkołach przygotowują swój ostateczny plan działania. I w końcu, po angażujących przygotowaniach (które są przede wszystkim świetną zabawą!) mamy akcję, która co roku wyłania tysiące Ekspertów Tabliczki Mnożenia.

aktualność: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Projekt ”Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II”

Projekt edukacyjny LEPSZA SZKOŁA

Zespół Szkół w Lanckoronie