2023-11-02

Dnia 27.10.2023r. zakończyliśmy kolejna edycję konkursu Odblaskowa Szkoła dniem odblasków i odblaskowym pochodem.
Na uroczystym apelu zebrały się wszystkie odblaskowe klasy szkoły podstawowej od I do VIII. Było bardzo kolorowo – odblaskowo, gdyż wszyscy uczniowie zaopatrzeni zostali w odblaskowe kamizelki oraz inne elementy odblaskowe jak zawieszki, opaski.

Najpierw najmłodsi mieli okazje podziwiać scenki sytuacyjne o zachowaniu na drodze przygotowane przez starszych kolegów z klas IV – VI pod bacznym okiem swoich wychowawców. Klasa IV z piosenką oraz scenką zachęciła do noszenia odblasków po zmroku. Dzięki klasie Va i Vb wiemy jak ważnym jest noszenie odblasków i jakie konsekwencje może powodować ich brak. Z piosenką na ustach klasa VI apelowała do najmłodszych o noszenie odblasków i rozwagę na drodze.
Klasa VII zaprezentowała super świecące odblaskowe stroje podczas pokazu mody odblaskowej. W takim ubiorze każdy mógłby się czuć bezpiecznie o zmroku.

Następnie Pan Dyrektor wraz ze szkolnym koordynatorem akcji panią Barbarą Piwowar wręczyli nagrody zwycięzcom pozostałych konkursów.

W ramach kolejnej edycji małopolskiego konkursu Odblaskowa Szkoła 2023 we wrześniu i październiku w naszej szkole organizowane były akcje promujące noszenie odblasków przez dzieci oraz zachęcające do działalności artystycznej uczniów.

23.10.2023r. naszą szkołę odwiedził policjant – dzielnicowy Krzysztof Żmuda.
Podczas spotkania przypomniał uczniom podstawowe, najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze oraz zachęcał i przypominał o obowiązku noszenia odblasków zwłaszcza o zmroku.
Maluchy miały też okazję usiąść w policyjnym radiowozie.

Dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej został ogłoszony konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli odblasków.
Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką, na formacie A3. Trudnego zadania wyboru najciekawszych prac podjęły się panie Monika Nogieć – plastyk, oraz Barbara Piwowar - opiekun akcji w szkole. Przy ocenie prac brano pod uwagę zgodność pracy z tematem oraz ciekawy i wyrazisty sposób jego przedstawienia. Wpłynęło do nas wiele ciekawych prac. Szczególnie aktywni artystycznie okazali się uczniowie klas młodszych:
I miejsce: Maja Rusek z klasy II
II miejsce: Natalia Worwa z kl. IIIa oraz Alex Madejczyk z kl. II
 III miejsce: Kacper Pękala z klasy I
Wyróżnienia:
Zuzanna Trębacz z kl. VI, Aleksandra Myśliwiec, Nadia Rozwadowska, Lena Zaręba z kl. IIIa, Rozalia Wróbel, Hania Czuba i Nina Worwa z kl. II oraz Julia Kruk, Lena Szajda i Karol Wyka z kl.I.
Prace uczniów można podziwiać w naszej szkolnej odblaskowej galerii.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali również nagrody pocieszenia za trud i zaangażowanie.

Nie mogłoby być Odblaskowej Szkoły bez konkursu z wiedzy o ruchu drogowym.
Poziom wiedzy o przepisach drogowych w klasach V – VI sprawdzała Pani Anna Danek-Rzeszowska
Wyniki „drogowych” zmagań, czyli konkursu wiedzy o ruchu drogowym przedstawiają się następująco:
Największą liczbę punktów z testu wiedzy o ruchu drogowym zdobył Wojciech Liszka z klasy Va. Drugie miejsce zajął Krzysztof Bogdał z kl.Vb. Na trzecim miejscu uplasowali się: Sabina Folatko z kl.VI, Mikołaj Rozwadowski z kl.Va oraz Victor Sobotka z kl.Vb.
Zwycięscy otrzymali piękne dyplomy oraz plecaczki z drobnymi gadżetami w środku. Nagrody zostały ufundowane przez  Spółdzielnię Uczniowską „Sklepuś” oraz Radę Rodziców, którym bardzo dziękujemy.

Aby także nasze otoczenie przypominało nam o trwającej w naszej szkole  odblaskowej akcji przyozdobione w odblaski zostały również szkolne gazetki. I tak zabłyszczały kamizelki i inne odblaskowe gadżety w naszych klasach i na korytarzach, które się do nas uśmiechają i o bezpieczeństwie na drodze przypominają;)

Aby promować idee konkursu Odblaskowa Szkoła lokalnie, artykuły o działaniach podjętych w naszej szkole zostały zamieszczone na poniższych stronach internetowych:
•    Szkoła Podstawowa w Lanckoronie: www.szkola.lanckorona.net
•    Urząd Gminy w Lanckoronie: http://lanckorona.pl
•    Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie: http://gok.lanckorona.pl
•    Parafia Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie: www.parafia.lanckorona.pl
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie: https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Lanckoronie
•    Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony: www.tpl.lanckorona.pl

Po części oficjalnej i wręczeniu nagród uczniowie zebrali się przed szkołą by formować szyk. Z kolorowymi odblaskowymi transparentami oraz instrumentami, w odblaskowych strojach wyruszyliśmy w pochodzie ulicami Lanckorony. Uczniowie wykrzykiwali odblaskowe sloganki-rymowanki promując noszenie odblasków  - kolorowych pasków. Było odblaskowo, głośno i wesoło. Z piosenkami na ustach zawędrowaliśmy pod Urząd Gminy w Lanckoronie gdzie przywitał nas Pan Wójt Tadeusz Łopata i pochwałą zachęcał do noszenia odblasków.
W tym pochmurnym dniu uczniowie świecili przykładem i kolejny raz pokazali, że szkoła w Lanckoronie odblaski ma i o bezpieczeństwo
na drodze dba!

aktualność: Sprawozdanie z działań podjętych w Zespole Szkół w Lanckoronie w ramach konkursu Odblaskowa Szkoła 2023